Tajne poruke
Ishodi
OŠ INF A.4.3. koristi se simbolima za prikazivanje podataka, analizira postupak prikazivanja te vrednuje njegovu učinkovitost
ikt D.2.2. učenik rješava jednostavne probleme s pomoću digitalne tehnologije
Ciljevi učenja
- Učenici će naučiti što je kriptografija i zašto se koristi u svakodnevnom životu.
- Razumjet će važnost zaštite privatnih informacija i načina na koji to mogu postići.
- Razvijat će vještine rješavanja problema kroz šifriranje i dešifriranje poruka.
UVOD
Jeste li se ikada zapitali zašto je važno da neke informacije ostanu tajne? Kada nekome šapućemo tajnu, želimo da je samo ta osoba čuje i razumije. Isto je na internetu – postoje informacije koje ne želimo da baš svi vide i razumiju. Zato su razvijeni posebni sustavi koji nam pomažu sakriti informacije od nepozvanih osoba.
Postoje teme o kojima razgovaramo sa svima, ali postoje i informacije koje ne želimo da svi znaju. Njih povjeravamo samo najboljim prijateljima ili članovima obitelji. To su informacije koje su nam važne, poput osobe u koju smo zaljubljeni, kako se osjećamo i slične. Tu ubrajamo i informacije vezane za osobnu sigurnost, kao što su podaci o tome jesmo li sami kod kuće ili koliko novca posjedujemo.
Na internetu se događaju slične situacije. Kroz tisuće mreža putuju mnoge informacije. Neke informacije nisu važne, ali neke jesu, poput informacija koje šalju banke ili državne institucije. Kako takve informacije ne bi bile ukradene ili zloupotrijebljene, osmišljeni su sustavi koji ih kriptiraju (šifriraju) i preoblikuju u skup simbola koji naizgled nemaju smisla. Na taj način poruka ostaje tajna nekome tko ju je neovlašteno dobio, a pravo značenje informacije znaju jedino pošiljatelj i primatelj.
Danas ćemo učiti o kriptografiji – znanosti koja proučava načine kako informacije ostaju skrivene od onih koji ih ne trebaju vidjeti. Naučit ćemo kako slati poruke koje razumije samo osoba kojoj su namijenjene. Kroz ovu lekciju vidjet ćemo kako se ovo znanje koristi svakodnevno i zašto nam može biti korisno.
GLAVNI DIO
Što je kriptografija?
Kriptografija je znanost koja proučava načine sigurnog komuniciranja. Riječ dolazi iz grčkog jezika i znači sakriven, tajna i graphen, što znači pisati. Kriptografija istražuje načine šifriranja i dešifriranja poruka kako bi se poruka sakrila i ostala privatna. Kada šaljemo neku poruku, ponekad želimo da je samo primatelj može razumjeti, a kriptografija nam u tome pomaže. Zamislite to kao posebni jezik ili šifru koju razumiju samo oni koji znaju ključ.
Šifriranje je postupak kojim običnu poruku, koju svi mogu pročitati, pretvaramo u “tajnu poruku” pomoću šifre ili posebnog koda. Na primjer, ako pišemo prijatelju “VIDIMO SE U ŠKOLI”, možemo šifrirati tu poruku tako da svako slovo zamijenimo nekim drugim znakom ili brojem, prema unaprijed dogovorenom pravilu. Kada je poruka šifrirana, postaje niz nejasnih znakova koje samo osoba s ključem može razumjeti.
Šifriranje možemo zamisliti kao pisanje poruke tajnim jezikom koji zna samo osoba kojoj je poruka namijenjena. Na taj način, čak i ako netko drugi pokuša pročitati tu poruku, neće moći razumjeti njen sadržaj jer nema ključ za šifru.
Dešifriranje je suprotan proces od šifriranja. Kada primimo šifriranu poruku, trebamo “otključati” ili dešifrirati tu poruku da bismo razumjeli njen sadržaj. To činimo pomoću ključa ili pravila koje smo dogovorili s osobom koja je poslala poruku. Dakle, dešifriranje je proces vraćanja poruke u njen originalni oblik, kako bi primatelj mogao pročitati što zapravo piše.
Možemo zamisliti dešifriranje kao korištenje posebne “karte” koja nam pomaže prevesti tajni jezik u običan jezik. Samo osoba koja zna kako koristiti “ključ” može razumjeti poruku, što osigurava da samo primatelj razumije što piše.
Zašto je potrebno šifrirati informacije?
Na internetu se svakodnevno dijele različite informacije, neke važnije od drugih. Na primjer, informacije koje šalju banke ili škola često sadrže važne podatke o nama. Šifriranjem osiguravamo da te informacije ne može vidjeti nitko osim onih kojima su namijenjene.
Primjer iz stvarnog života: Kada pričamo o svojim tajnama, govorimo tihim glasom kako nas drugi ne bi čuli. Slično tome, kada na internetu šaljemo poruku, želimo biti sigurni da će samo osoba kojoj šaljemo poruku moći je pročitati.
Primjer šifriranja
Zamislite da učenik želi poslati tajnu poruku prijatelju: “TI SE MENI SVIĐAŠ”. Da bi poruku sakrio, učenik odlučuje zamijeniti slova brojevima prema posebnoj tablici koju znaju samo on i njegov prijatelj.
Primjer zamjene slova:
- Svako slovo abecede zamijenit će dvoznamenkastim brojem iz tablice.
- Na taj način poruka postaje niz brojeva koji samo prijatelj može dešifrirati.
Tablica će biti njihov “ključ” za razumijevanje poruke.
Kako izgleda poruka nakon šifriranja?
Nakon zamjene slova brojevima, poruka sada izgleda ovako: 26 13 24 09…. Ovo je sada šifrirana poruka koju nitko osim učenika i njegovog prijatelja ne može razumjeti bez ključa.
Vježbe
Vježba 1: Šifriranje poruke
- Zadatak: Napišite poruku prijatelju koristeći tablicu za šifriranje. Zamijenite svako slovo odgovarajućim brojem iz tablice.
Vježba 2: Dešifriranje poruke
- Zadatak: Zamolite prijatelja u klupi da otkrije vašu šifriranu poruku i napiše je ovdje.
Projektni zadatak
Grupni rad
U grupama osmislite kratku priču o tajnim porukama u kojoj ćete koristiti kriptografiju. Možete smisliti situaciju u kojoj se dvoje prijatelja dopisuju putem šifriranih poruka. Svaka grupa treba napraviti kratku prezentaciju svoje priče i objasniti zašto je šifriranje važno.
Zaključak
Kriptografija nam pomaže zaštititi naše tajne i privatne informacije u svakodnevnom životu. Kroz ovu lekciju naučili ste kako šifrirati poruke i kako se šifriranje koristi za čuvanje važnih informacija. Sada znate da šifriranje nije samo dio računalnog svijeta, već i alat koji možemo koristiti u stvarnom životu kako bismo zaštitili sebe i svoje podatke.
ZAVRŠNI DIO
- Provjerite svoje znanje. – KAHOOT KVIZ
- dodatni digitalni sadržaji na e-Sfera
- Provjerite svoje znanje.
PROVJERI SVOJE ZNANJE
- Što je kriptografija?
- Zašto je potrebno kriptirati neke poruke?
- Na koji način možeš šifrirati poruku pomoću tablice?
- Na koje sve načine možeš koristiti kriptografiju u svakodnevnom životu?