S GENIALLY-JEM I CANVOM U PRVI PROJEKTNI ZADATAK

S učenicima 7. razreda, prvi mjesec ove nastavne godine započeo je digitalnim putovanjem kroz svijet računalnih mreža, sigurnosti na internetu i virtualnih zajednica! Stavljanjem naglaska na praktično i primjenjivo učenje, učenici su zajednički donijeli odluku da tradicionalnu provjeru znanja zamijene istraživačkim projektom na zadanu temu. Kroz sedmosatni projektni zadatak, uronili su u kompleksni svijet informacijsko-komunikacijskih tehnologija, istražujući i diskutirajući o ključnim aspektima digitalnog doba u kojem živimo.

Prva postaja naše avanture bila je „Uvod u računalne mreže“, gdje su učenici identificirali i opisali osnovne komponente mreže te raspravljali o utjecaju strojne opreme na performanse mreža. Nastavak putovanja vodio nas je kroz temu „Sigurnost na Internetu“, gdje su učenici aktivno sudjelovali u dijalogu o zaštiti elektroničkih identiteta i sigurnosnim pravilima surfanja internetom.

Tijekom treće etape, „Dijeljenje Informacija na Internetu“, analizirane su prednosti i izazovi koji prate dijeljenje informacija na globalnoj mreži, s posebnim osvrtom na društvene mreže. Četvrta faza projekta, posvećena „Virtualnim Zajednicama“, pružila je učenicima priliku razumjeti i analizirati važnost i funkcioniranje ovih digitalnih prostora. Naša digitalna avantura privela se kraju sa „Informatikom i IKT-om u interdisciplinarnim poslovima“, gdje su učenici istraživali o utjecaju IKT-a na različite industrije i poslove.

Svoj vrhunac, projektni zadatak postigao je izradom umnih mapa, infografika i prezentacija koristeći Genially i Canva alate. Učiteljica je poticala suradnju među učenicima, aktivnu diskusiju i kritičko razmišljanje tijekom cijelog procesa čime je učenicima omogućeno da povežu teoretsko znanje s praktičnim primjenama i vlastitim iskustvima.

Projektni zadatak uspješno je zaključen prezentiranjem radova pred razredom te samoprocjenom i refleksijom svakog učenika čime su dodatno razvili svoje analitičke i kritičke vještine. Unatoč općenitom entuzijazmu, primjećene su poteškoće u obliku nedovoljne motivacije i aktivnosti manjeg broja učenika. Zbog toga će se za buduće inicijative i projekte razmatrati uvođenje dodatnih strategija za poboljšanje uključenosti i motivacije svih učenika.

Neki od radova dostupni su na stranici RADOVI 2023./2024.

Upuštajući se u ovu avanturu, teško je ne promišljati o prednostima i izazovima različitih pristupa vrednovanju. U dolje navedenoj tablici, vidljivi su neki od njih.

PREDNOSTI I IZAZOVI RAZLIČITIH METODA VREDNOVANJA

TRADICIONALNA PROVJERA ZNANJAPROJEKTNI ZADATCI
PREDNOSTI
strukturirana i jasna
PREDNOSTI
razvija različite vještine (istraživačke, timske, komunikacijske)
omogućava kvantitativno mjerenje i usporedbu rezultatabliže su “stvarnom svijetu” i praktičnim primjenama znanja
traje kraće i manje je zahtjevna u pogledu organizacije i provedbestimuliraju kreativnost i inicijativu
IZAZOVI
naglasak je na memorizaciji umjesto razumijevanju
IZAZOVI
potreba za dodatnim vremenom i resursima
nedostatak prilike za razvoj i demonstraciju praktičnih i socijalnih vještinateže kvantitativne evaluacije i usporedbe
stvara potencijalni stres i panikuako se radi u timu, mogućnosti neujednačenog doprinosa članova tima

Ovisno o ciljevima, kontekstu i resursima odabrati optimalni pristup ili kombinaciju oba može biti ključno za uspješno učenje i evaluaciju. Međutim, razmatranje iskustava i povratnih informacija od učenika i učitelja također može pružiti dragocjene uvide kako unaprijediti buduće edukativne inicijative, neovisno o tome za koju se pristup odlučili.