Radno okružje u Scratchu

Ishodi

OŠ INF B.4.1 B. 4. 1. stvara program korištenjem vizualnog okruženja u kojem koristi slijed, ponavljanje, odluku i ulazne vrijednosti
ikt D.2.2. Učenik rješava jednostavne probleme s pomoću digitalne tehnologije.

Ciljevi učenja

  • Razumjeti kako dodavati i uređivati likove u Scratchu.
  • Naučiti koristiti blokove za pokretanje likova po pozornici.
  • Istražiti različite opcije stvaranja i mijenjanja pozadine.
  • Razvijati logičko razmišljanje i sposobnost rješavanja problema kroz programiranje.

Jeste li se ikada pitali kako animacije koje volite gledati na televiziji ili u igrama zapravo funkcioniraju? Programiranje može zvučati komplicirano, ali Scratch nam omogućuje da stvorimo vlastite interaktivne priče i igre na jednostavan i zabavan način. Scratch nam pomaže razumjeti kako se koriste slijed, ponavljanje i uvjeti za oživljavanje likova.

Programiranje nije samo za izradu igara ili animacija. Programeri rade na stvaranju aplikacija koje koristimo svakodnevno, poput onih koje pomažu u učenju ili čak organiziraju naše vrijeme. Učeći osnove programiranja, gradite vještine koje će vam pomoći razumjeti kako tehnologija radi i kako ju možete koristiti za rješavanje problema u stvarnom životu.

Prisjetimo se!

Scratch je programski jezik posebno dizajniran za djecu. U njemu se koriste blokovi naredbi koji izgledaju poput slagalica. Svaki blok je poput male upute – možete ga spojiti s drugim blokovima kako biste stvorili niz radnji koje će vaš lik, najčešće mačak, izvršavati.

Sučelje Scratcha

  • Gumb za pokretanje/zaustavljanje – Ovim gumbom pokrećemo ili zaustavljamo program koji smo izradili.
  • Pozornica – Mjesto gdje se odvija sva akcija. Tamo možete vidjeti svoje likove (spriteove) i kako se kreću ili što rade.
  • Radni prostor – Dio gdje postavljate blokove naredbi i izrađujete program. Blokovi se ovdje slažu jedan na drugi kao slagalica.
  • Naredbe/blokovi – Različite boje označavaju različite vrste naredbi, npr. idi 10 koraka, skreni desno 15 stupnjeva.

Osnovne grupe skripti (Kategorije blokova)


Blokovi naredbi i njihova primjena

Svaki blok predstavlja određenu radnju, npr. “idi naprijed 10 koraka” ili “kada klikneš zelenu zastavicu”. Spojivši ove blokove, stvaramo niz uputa koje naš lik slijedi.

Program slažemo poput slagalice! Za uspješno obavljanje zadatka, potrebno je postaviti korake pravilnim redoslijedom!

Naredbe dodajemo tako da na njih kliknemo mišem i premjestimo ih u prostor za stvaranje programa. Unutar jednog programa možemo spajati naredbe iz svih kategorija. Sve blokove, naredbe koje složiš u radnom prostoru, izvršiti će lik koji se nalazi na pozornici.


Zašto su ponavljanja važna?

Ponavljanja nam pomažu da neki zadatak obavimo više puta, a da pritom ne moramo stalno iznova pisati iste upute. Ovo je korisno kad želimo da lik hoda naprijed-natrag, kao kada vi skačete uže – umjesto da svaki put kažete “skoči”, možete reći “ponovi skok 10 puta”.


Kako promijeniti jezik u Scratchu


Dodavanje i uređivanje lika

Dodavanje lika: Kliknite na gumb „Odaberi lik“ ispod pozornice. Možete birati iz galerije, crtati vlastitog lika ili čak prenijeti sliku sa svog računala. Odabir lika potvrđujemo klikom na željeni lik.

Uređivanje lika: Kada dodate lika, možete promijeniti njegovu veličinu (povećati ili smanjiti) upisom željene veličine u za to određeno polje, položaj (mišem ili upisom vrijednosti u polja x i y) ime, smjer kretanja (na sve strane, lijevo-desno, bez okretanja) i izgled (na opciji Kostimi).
Pokušajte ga smanjiti ili povećati, okrenuti naopako ili premjestiti gdje god želite na pozornici.


Stvaranje pozadine

Dodavanje nove pozadine: Kliknite na „Odaberi pozadinu“ i izaberite onu koja vam najviše odgovara iz galerije ili je nacrtajte. Ako želite, možete prenijeti sliku s računala kako biste stvorili svoju personaliziranu scenu. Također, novu pozadinu možemo stvoriti sami pomoću alata za crtanje, klikom na naredbe Odaberi pozadinu – Naslikaj.

Primjer: Možete stvoriti šumu, plažu ili gradsku scenu kako biste svojoj igri dali zanimljivo okruženje.


Kako napraviti da se lik kreće pomoću tipki sa strelicama u Scratchu

Kretanje likova pomoću tipkovnice jedna je od osnovnih, ali vrlo korisnih vještina u programiranju s Scratchom. Omogućuje vam da likovi reagiraju na vaše naredbe, čime oživljavate svoje projekte i otvarate vrata za izradu vlastitih igara, priča i animacija. Ova vještina pomoći će vam da shvatite kako se programi mogu ponašati interaktivno, što je osnova za mnogo složenije projekte koje ćete možda razvijati u budućnosti.

Primjena kretanja za sve smjerove

Kako bismo omogućili liku da se kreće u svim smjerovima (gore, dolje, lijevo, desno), trebamo dodati više blokova:

Kretanje prema gore
Kod: Ako je pritisnuta strelica gore, promijeni y za 10 (lik se pomiče prema gore).

Kretanje prema dolje
Kod: Ako je pritisnuta strelica dolje, promijeni y za -10 (lik se pomiče prema dolje).

Kretanje ulijevo
Kod: Ako je pritisnuta strelica lijevo, promijeni x za -10 (lik se pomiče ulijevo).

Kretanje udesno
Kod: Ako je pritisnuta strelica desno, promijeni x za 10 (lik se pomiče udesno).

Pogledajte priloženu sliku koja prikazuje osi x i y. U Scratchu se vaši likovi kreću po koordinatnom sustavu:
Os x: Pomiče lika lijevo (-x) ili desno (+x).
Os y: Pomiče lika gore (+y) ili dolje (-y).
Kada razumijete kako se mijenjaju vrijednosti x i y, lako ćete shvatiti kako programirati kretanje vašeg lika.

Pogledajte prikazani blok koda. Ovdje su ključni dijelovi:

  1. “Kad je kliknuta zastavica” – Ovo znači da će se kod početi izvršavati kada kliknete zelenu zastavicu na vrhu Scratch prozora.
  2. “Ponavljaj” – Ovaj blok osigurava da će program stalno provjeravati pritisnute tipke.
  3. “Ako tipka strelica gore pritisnuta?” – Ovaj blok provjerava je li pritisnuta tipka sa strelicom gore.
  4. “Promijeni y za 10” – Ova naredba pomiče lika prema gore na pozornici.

Vježbe

Vježba 1

  • Zadatak iz udžbenika: Mačak posjećuje svog prijatelja na farmi. Pokrenite Scratch i otvorite novi projekt. U novom projektu u Scratchu odaberite i umetnite odgovarajuću pozornicu.
    Mačku dodajte blokove tako da se kreće po pozornici lijevo, desno, gore i dolje pritiskom na strelice (→, ←, ↑ i ↓).

Vježba 2

  • Zadatak iz udžbenika: U projektu programa Scratch mačku dodajte blokove naredbi kojima će se lik kretati po pozornici. Nakon što ste mačku dodali i uredili naredbe za kretanje, dodajte novi lik pile. Sljedeća slika prikazuje program kojim će mačak reagirati nakon što dotakne pile. Mačku dodajte program sa slike. Pokrenite program. Pozorno promotrite, promislite i napišite što će se dogoditi izvršavanjem sljedećeg programa.

Projektni zadatak

Rad u parovima

Napravite kratku igru gdje vaš lik treba pronaći nešto na pozornici.
Planirajte zajedno, podijelite zadatke i isprobajte različite blokove kako bi igra bila zanimljiva.


Zaključak

Scratch je prvi korak prema programiranju, ali to ne znači da morate voljeti programiranje ili da morate postati programeri, dizajneri igara ili IT stručnjaci. Učenje Scratcha ne odnosi se samo na stvaranje igara ili animacija – radi se o razvijanju vještina koje vam mogu pomoći u mnogim različitim situacijama, čak i ako se ne bavite tehnologijom.

Primjerice, kroz programiranje učite kako rješavati probleme, planirati korake unaprijed, biti kreativni i raditi na projektima od početka do kraja. Ove su vještine korisne u svakodnevnom životu i mnogim različitim zanimanjima. Možda će vam jednog dana pomoći da osmislite vlastitu ideju, radite bolje u timovima ili jednostavno razumijete kako stvari oko vas funkcioniraju.

Dakle, čak i ako ovo nije nešto što želite raditi u budućnosti, vrijednost je u učenju novih načina razmišljanja i pronalaženju rješenja na kreativan način. Svako znanje može biti korisno – čak i ono koje niste očekivali!


  • dodatni digitalni sadržaji na e-Sfera
  • Provjerite svoje znanje.


PROVJERI SVOJE ZNANJE

  1. Kako se dodaje novi lik u Scratchu i koje su mogućnosti za uređivanje lika?
  2. Objasni što se događa kada se koristi blok „Promijeni y za 10“ u kombinaciji s uvjetom „Ako je pritisnuta strelica gore“.
  3. Kako možemo stvoriti da se lik pomakne lijevo ili desno po pozornici? Koji blokovi se koriste za to?
  4. Kako možemo napraviti da naš lik (npr. mačak) reagira kada dotakne drugi lik, kao što je pile? Koje blokove trebamo koristiti da bismo postavili tu reakciju?
  5. Zašto je važno koristiti blok „Ponavljaj“ kada želimo da lik stalno reagira na pritisak tipki?