PROJEKT “OBILJEŽIMO DAN” – SVJETSKI DAN PISANJA PISAMA

Stotinama godina komunikacija se odvijala na samo nekoliko načina: ili smo sjeli i razgovarali s nekim ili smo svoje misli i osjećaje zapisali na pismo i poslali ga kurirskom službom na željenu adresu. Kako je tehnologija napredovala, umjetnost pisanja polako je postala ugrožena i izgubila svoj smisao. Životi su nam postali gotovo nezamislivi bez svakodnevne digitalne komunikacije i to uglavnom u kratkoj formi. Svjetski dan pisanja pisama bio je prava prilika da razgovaramo o toj staroj metodi i napišemo pismo svojim najmilijima.

Svjetski dan pisanja pisama obilježava se 11. svibnja, a utemeljio ga je Richard Simpkin. Cilj obilježavanja je skrenuti pozornost na važnost i prisnost komunikacije kroz rukom napisano pismo, a koje s razvojem elektroničkog dopisivanja postaje već pomalo zaboravljeno. Kažu da pisanje pomaže da razmislimo prije nego nešto napišemo za razliku od modernih oblika povezivanja kod kojih nismo skloni razmišljati prije nego s nekim komuniciramo.

Učenici prvih razreda su kroz projekt „Obilježimo dan – Svjetski dan pisanja pisama“ na satu Informatike osjetili pravo iskustvo pisanja pisama te uvidjeli razlike između nedavno naučenog gradiva pisanja e-pošte i pisanja pisma na papiru. S učiteljicom Josipom razgovarali su o slanju pisama poštom, a kad su saznali da će njihova pisma biti poslana poštom na adrese oduševljenju nije bilo kraja. „Hoćete reći da ćete zalijepiti pravu markicu na pismo i poslati?“, „Stvarno ćete poslati pismo i poštar će ga donijeti na moju adresu?“, „Vauuuuu, kako dobro, mogu li ja napisati pjesmicu i mami i tati?“

Stvarno smo pisali pjesmice tati i mami. Stvarno smo poslali pisma na kućne adrese i čuvali tajnu da ostane iznenađenje. Stvarno su pisma došla na kućne adrese. Vauuuuu, kako dobro. I dogodine ćemo! 😊

Josipa Baljkas Klisović, učiteljica Informatike