Programski jezik Scratch

Ishodi

OŠ INF B.2.2. stvara niz uputa u kojemu upotrebljava ponavljanje
osr B.1.2. razvija komunikacijske kompetencije
ikt A.1.1. učenik uz učiteljevu pomoć odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju za obavljanje jednostavnih zadataka
uku A.1.1. učenik uz pomoć učitelja traži nove informacije iz različitih izvora i uspješno ih primjenjuje pri rješavanju problema

Ciljevi učenja

  • Razumjeti osnovne elemente sučelja programa Scratch.
  • Prepoznati i koristiti osnovne naredbe u Scratchu kroz blokove naredbi.
  • Razviti osnovne vještine logičkog razmišljanja i sekvenciranja.
  • Potaknuti znatiželju prema programiranju kao načinu rješavanja problema.

Zamislite da želite ispričati priču, napraviti igru ili čak pokrenuti svoj vlastiti mali animirani film. Kako biste to napravili? Možda nemate papir i bojice, ali imate računalo! Danas ćemo se upoznati s programom koji se zove Scratch, a koji vam omogućuje da postanete mali programeri i stvorite baš takve projekte.

Zašto učimo Scratch?
Scratch je alat pomoću kojeg možemo naučiti kako razmišljati kao programeri. Možete stvoriti projekte koji će drugi vidjeti, igrati ili koristiti. Scratch vam daje mogućnost da oživite svoje ideje! To znanje o programiranju može vam pomoći i kasnije u životu, jer razvija vaše sposobnosti rješavanja problema, kreativnost i logičko razmišljanje.

Uvod u Scratch

Scratch je programski jezik posebno dizajniran za djecu. U njemu se koriste blokovi naredbi koji izgledaju poput slagalica. Svaki blok je poput male upute – možete ga spojiti s drugim blokovima kako biste stvorili niz radnji koje će vaš lik, najčešće mačak, izvršavati.

Sučelje Scratcha

  • Gumb za pokretanje/zaustavljanje – Ovim gumbom pokrećemo ili zaustavljamo program koji smo izradili.
  • Pozornica – Mjesto gdje se odvija sva akcija. Tamo možete vidjeti svoje likove (spriteove) i kako se kreću ili što rade.
  • Radni prostor – Dio gdje postavljate blokove naredbi i izrađujete program. Blokovi se ovdje slažu jedan na drugi kao slagalica.
  • Naredbe/blokovi – Različite boje označavaju različite vrste naredbi, npr. idi 10 koraka, skreni desno 15 stupnjeva.

Osnovne grupe skripti


Blokovi naredbi i njihova primjena

Svaki blok predstavlja određenu radnju, npr. “idi naprijed 10 koraka” ili “kada klikneš zelenu zastavicu”. Spojivši ove blokove, stvaramo niz uputa koje naš lik slijedi.

Program slažemo poput slagalice! Za uspješno obavljanje zadatka, potrebno je postaviti korake pravilnim redoslijedom!

Naredbe dodajemo tako da na njih kliknemo mišem i premjestimo ih u prostor za stvaranje programa. Unutar jednog programa možemo spajati naredbe iz svih kategorija. Sve blokove, naredbe koje složiš u radnom prostoru, izvršiti će lik koji se nalazi na pozornici.


Zašto su ponavljanja važna?

Ponavljanja nam pomažu da neki zadatak obavimo više puta, a da pritom ne moramo stalno iznova pisati iste upute. Ovo je korisno kad želimo da lik hoda naprijed-natrag, kao kada vi skačete uže – umjesto da svaki put kažete “skoči”, možete reći “ponovi skok 10 puta”.


Kako promijeniti jezik u Scratchu


Vježbe

Vježba 1: Pokretanje lika

  • Zadatak: Koristite blok “idi 10 koraka” i dodajte blok “ponovi 10 puta”. Gledajte što će se dogoditi kada kliknete na zelenu zastavicu! Ako mu promijenite smjer “lijevo-desno”, vaš lik će se kretati naprijed-nazad.

Vježba 2: Promjena boje pri svakom koraku

  • Zadatak: Dodajte blok koji mijenja boju vašeg lika svaki put kad se pomakne. Promatrajte kako se lik mijenja dok se kreće.

Vježba 3: Nastavni listić

  • Zadatak: Zalijepiti u bilježnicu i riješiti zadatak.

Projektni zadatak

Grupni rad: Izrada jednostavne igre

U malim grupama izradite igru u kojoj vaš lik treba doći do određenog cilja (npr. doći do kraja pozornice ili uhvatiti drugi lik). Razmislite o tome kako možete koristiti ponavljanje i događaje da bi igra bila zabavna i izazovna. Npr. možete dodati prepreke ili omogućiti liku da promijeni smjer kad dođe do ruba pozornice.


Zaključak

Scratch je poput digitalnog igrališta na kojem možemo stvarati vlastite igre, priče i animacije. Kroz današnje vježbe naučili smo kako koristiti osnovne naredbe i kako se služiti ponavljanjem kako bismo stvorili zanimljive projekte. Nadam se da ćete i dalje istraživati i otkrivati nove mogućnosti koje Scratch nudi.


  • dodatni digitalni sadržaji na e-Sfera
  • Provjerite svoje znanje.


PROVJERI SVOJE ZNANJE

  1. Što je Scratch?
  2. Zašto učimo Scratch?
  3. Tko će izvršiti program koji smo posložili na radnom prostoru?
  4. Koje vrste blokova postoje u Scratchu i čemu oni služe?
  5. Kako pokrećemo program u Scratchu?
  6. Koji su koraci za promjenu jezika sučelja u Scratchu?