Operativni sustav
Ishodi
OŠ INF A.2.1. objašnjava ulogu programa u uporabi računala
ikt A.1.2. Učenik se uz učiteljevu pomoć služi odabranim uređajima i programima.
Ciljevi učenja
- Razumijevanje osnovnih dijelova računala (strojna i programska oprema).
- Prepoznavanje uloge operativnog sustava kao ključnog programa koji upravlja radom računala.
- Upoznavanje s primjerima operativnih sustava (Windows, Mac, Linux).
- Razlikovanje između korisničkih programa i operativnog sustava.
- Sposobnost korištenja računala s razumijevanjem osnovnih procesa prilikom njegovog pokretanja.
UVOD
Priča: Zamislite da se jednog dana probudite, upalite svoje računalo ili tablet, ali ono samo stoji na crnom ekranu. Kliknete mišem, pokušate tipkati, ali ništa se ne događa. To bi bilo kao da imate automobil koji ne može voziti. Možete sjediti unutra, ali ne možete se nigdje pomaknuti. Upravo je operativni sustav ono što “pokreće” računalo, baš kao što automobil treba motor da bi vozio.
Ali, zašto nam je to važno? Svi volimo igrati igrice, gledati videozapise i slušati glazbu, zar ne? Sve te aktivnosti ne bi bile moguće bez operativnog sustava. Zato ćemo danas naučiti što je operativni sustav, kako funkcionira i kako nam pomaže da koristimo računalo svaki dan. Učenje o ovome pomoći će vam da bolje razumijete kako računalo radi i kako možete koristiti različite uređaje.
GLAVNI DIO
Operativni sustav kroz priču
Priča 1: Što se događa kad pritisnemo gumb za paljenje računala?
Zamislite da ujutro uključite računalo i ono vam kaže: “Dobro jutro! Spreman sam za rad. Treba mi samo jedan trenutak da provjerim jesu li svi dijelovi spremni i da se programi pokrenu.” To je kao kad dođete u školu – morate se pripremiti za prvi sat, složiti knjige i bilježnice na stol, zar ne? Računalo radi nešto slično!
Kad uključimo računalo, pokreće se OPERATIVNI SUSTAV (program bez kojeg računalo ne može raditi). On pomaže računalu da se “pripremi” za rad. Dok čekamo sliku na zaslonu, operativni sustav provjerava (vidljiva je lampica koja svijetli) jesu li svi dijelovi računala ispravno povezani i jesu li svi osnovni programi spremni za rad (tipkovnica, miš, ekran). Kad se pojavi slika na zaslonu, računalo je spremno za rad.
Priča 2: Superjunaci među programima – Operativni sustav i korisnički programi
Zamislite operativni sustav kao superjunaka koji pomaže svim drugim programima da rade svoj posao. Na primjer, kada želite napisati zadaću u programu kao što je Word, operativni sustav pomaže Wordu da se otvori i omogući vam da pišete tekst. Ako želite igrati igricu, operativni sustav pomaže igrici da se poveže s vašim računalom tako da možete vidjeti sliku, čuti zvukove i igrati bez problema. On je glavni šef koji pomaže svim programima da rade svoj posao.
Aktivnost:
- Osmisli svoj vlastiti “superjunak operativni sustav” i opiši koje “moći” ima – kako pomaže programima poput igara, Worda ili web preglednika da rade.
- Napiši kratku priču o tome kako operativni sustav pomaže tvojim omiljenim programima (npr. kako operativni sustav pomaže u pokretanju igre koju voliš igrati ili programa u kojem crtaš).
Priča 3: Bez operativnog sustava ništa ne radi!
Zamislite da imate računalo bez operativnog sustava. Ne možete otvoriti ni jednu jedinu igru, ne možete upisati svoje ime, čak ni gledati slike. Računalo stoji i ne zna što da radi, kao kad čekate na stanici autobus, ali autobus nikad ne dolazi. Operativni sustav je poput vozača autobusa koji pokreće stvari i vodi vas kamo trebate.
Priča 4: Naš digitalni svijet kod kuće i u školi
Operativni sustavi nisu samo za računala u školi. Sigurno imate operativne sustave na mobitelima, tabletima ili čak pametnim televizorima kod kuće. Operativni sustav je posvuda, pomažući svim našim uređajima da funkcioniraju. Sjetite se kad kod kuće želite gledati crtiće na pametnom televizoru ili igrati igrice na mobitelu – i tamo je operativni sustav taj koji vam pomaže da odaberete aplikaciju i upalite ono što želite. Dakle, operativni sustavi nisu samo za školu, već su ključni dio naših svakodnevnih života.
Hej Marta!
Danas sam odlučio skuhati čaj, ali ne znam kako.
To je lagano! Samo prati upute.
UPUTE
1. Stavi kuhati vodu.
2. U vruću vodu stavi vrećicu čaja.
3. Neka odstoji 5 minuta.
4. Dodaj šećera, meda ili limuna po želji.
I računalo je uređaj koji radi prema uputama – programima. Program je niz naredbi koje kažu računalu što treba raditi.
Računalo se sastoji od strojne (hardvera) i programske (softvera) opreme! Tijekom rada, operativni sustav se brine da strojna i programska oprema ispravno rade.
STROJNA OPREMA (HARDVER) su čvrsti dijelovi računala koje možemo opipati rukom, npr. monitor, tipkovnica, miš, itd.
PROGRAMSKA OPREMA (SOFTVER) su programi pohranjeni u središnjoj jedinici računala. Oni nam omogućuju rad na računalu. Do programa na računalu dolazimo preko zaslona. Programe pokrećemo i upravljamo njima koristeći se tipkovnicom i mišem.
Računalo radi tek kad ima potreban softver i hardver. Ako jedan od njih nedostaje – računalo neće raditi.
Operativni sustav ima samo osnovne programe koji su računalu potrebni za rad. Ako želimo neke druge programe, npr. program za crtanje ili program za igrati igrice – trebamo ih sami postaviti (instalirati). Sve takve programe koje sami dodajemo (instaliramo) nazivamo KORISNIČKI PROGRAMI.
Operativnih sustava za računala ima više. Neki od njih su: Windows, Mac, Linux i drugi.
Operativnih sustava za mobilne uređaje također ima više. Neki od njih su: Android, iOS, Windows.
Sad kada smo naučili što je operativni sustav, kako funkcionira i kako nam pomaže da koristimo računalo svaki dan, otvorite radni udžbenik na stranici 13. i odgovorite na postavljena pitanja.
ZAVRŠNI DIO
- Provjerite svoje znanje o operativnim sustavima – KAHOOT KVIZ
- dodatni digitalni sadržaji na e-Sfera
- Provjerite svoje znanje o operativnim sustavima
Nastavni listić – zalijepiti u bilježnicu
- Provjerite razinu razumijevanja gradiva – LISTIĆ ZA SAMOPROCJENU ZNANJA
PROVJERI SVOJE ZNANJE
- Od koje opreme se sastoji računalo?
- Nabrojite strojnu opremu koju poznajete.
- Gdje se nalazi programska oprema?
- Što se pokreće kada uključimo računalo?
- Čemu služi operativni sustav?
- Na kojem operativnom sustavu radite u školi?