OBILJEŽEN DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Povodom obilježavanja internacionalnog Dana sigurnijeg interneta, s učenicima drugih i šestih razreda na nastavnim satima Informatike bile su organizirane aktivnosti s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe IKT-a.

Dan sigurnijeg Interneta  jedan od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog dana u drugom tjednu drugog mjeseca. Na taj način se svaki put možemo iznova prisjetiti važnosti informacija, a sve kako bismo izbjegli oblike internetskih prijevara.

U duhu slogana “Zajedno za bolji internet” učenici 2. razreda su pod vodstvom razredne učiteljice Antonije Mamužić (2.b) i učiteljice Informatike Josipe Baljkas Klisović sudjelovali u pripremljenoj radionici Centra za sigurniji internet pod nazivom “Naše online vrijeme – igrice, kupovina, društvene mreže”. Cilj radionice bio je ispitati koje igrice i društvene mreže te na koji način i u kojoj mjeri ih koriste, ali i podučiti ih kako zaštiti osobne podatke tijekom igranja i komuniciranja u igricama i na društvenim mrežama. U središnjoj aktivnosti učenici su trebali osmisliti i nacrtati nekog super junaka uz poruku kako mogu povećati sigurnost na internetu.
Učenici 6. razreda su također sudjelovali u pripremljenoj radionici Centra za sigurniji internet pod nazivom “Online izazovi – koliko je tanka granica između zabave i opasnosti?”. S učiteljicom Josipom razgovarali su o online izazovima za koje su čuli/vidjeli na nekim od njima dostupnih izvora. Tijekom razgovora učenike se poticalo na razvoj osobne odgovornosti pri susretanju s online izazovima kao i osvještavanje o štetnim posljedicama ukoliko se prakticiraju takvi izazovi. Također, naglašena je važnost razgovora s osobama od povjerenja, ali i prijave ukoliko postoji saznanje o online izazovima. U središnjoj aktivnosti učenici su podijeljeni u grupe te su s oduševljenjem odigrali igru “Uspješno svladaj polja sva – sigurnosti na internetu reci DA!”.
Završetkom radionica provedena je anonimna evaluacija s učenicima drugih i šestih razreda. Prema dobivenim komentarima sigurno je da ćemo nastaviti s radionicama ovakvog tipa i tijekom nastavne godine kroz nastavu Informatike, ali u malo produženom trajanju kako bi svi stigli izvršiti aktivnosti u predviđeno vrijeme.

“Znamo kako odupiranje vršnjačkom pritisku može biti teško, zato smo i dostupni na besplatnom i anonimnom telefonskom broju 0800 606 606 da ti pomognemo! Naravno, možeš nam se obratiti ako imaš bilo kakvo pitanje u vezi online svijeta – stojimo ti na raspolaganju!” – jedan je od savjeta Centra za sigurniji internet.