NA DANAŠNJI DAN ROĐEN JE ALAN TURING – OTAC MODERNOG RAČUNARSTVA

Na današnji dan, 23. lipnja 1912. godine rodio se britanski matematičar, logičar i kriptoanalitičar Alan Turing, koji je smatran “ocem” modernog računarstva. Među njegovim brojnim istraživačkim radovima, ističe se njegov doprinos konceptu algoritama i računanja Turingovom mašinom.

Za vrijeme Drugog svjetskog rata, radio je u Britanskoj organizaciji za razbijanje šifri gdje je sagradio mašinu zvanu Turingova mašina s pomoću koje su Saveznici mogli dešifrirati njemačke poruke šifrirane uređajem Enigma. Enigma je bila vrsta stroja za šifriranje koje su njemačke oružane snage koristile za sigurno slanje poruka.
Turing je također radio na dešifriranju složenijih njemačkih pomorskih komunikacija koje su porazile mnoge druge kod Bletchleyja. Njemačke podmornice nanosile su velike gubitke savezničkom brodarstvu i potreba za razumijevanjem njihovih signala bila je ključna. Uz pomoć snimljenog materijala Enigme i Turingovog rada na razvoju tehnike koju je nazvao “Banburismus”, pomorske poruke Enigme mogle su se čitati od 1941. Bio je na čelu tima “Hut 8” u Bletchleyju, koji je proveo kriptoanalizu svih njemačkih pomorskih signala. To je značilo da su – osim tijekom razdoblja 1942. godine kada je šifra postala nečitljiva – saveznički konvoji mogli biti usmjereni dalje od “vučjih čopora” podmornica. 
Njegov doprinos razbijanju njemačke pomorske Enigme bio je vrlo važan jer je pomogao savezničkim brodovima da izbjegnu njemačke podmornice koje su pokušavale zaustaviti zalihe koje su stizale iz Sjeverne Amerike.

Velik dio Turingovog rada imao je ogroman utjecaj na tehnologiju koja je postala ključni dio modernog društva. Njegov rad na umjetnoj inteligenciji također je utjecao na istraživanja u ovom području i njegova predložena procjena računalne inteligencije sada se naziva “Turingov test”. Cilj njegovog testa je odrediti je li mašina zaista inteligentna ili je tek simulacija inteligencije. Do sada nijedna mašina nije uspjela proći Turingov test, dok ga ljudi prolaze.

Njegov utjecaj na informatiku široko je priznat: godišnja “Turingova nagrada” najveće je priznanje u toj industriji od 1966. Ali rad Bletchley Parka – i Turingova uloga u razbijanju koda Enigme – držao se u tajnosti do 1970-ih. , a cijela priča bila je poznata tek 1990-ih. Procjenjuje se da su napori Turinga i njegovih kolega razbijača šifri skratili rat za nekoliko godina. Ono što je sigurno je da su spasili nebrojene živote i pomogli da se utvrdi tijek i ishod sukoba.

https://bletchleypark.org.uk/our-story/alan-turing-faqs/