Mozgalica 2

Ishodi

OŠ INF B.2.1. analizira niz uputa koje izvode jednostavan zadatak, ako je potrebno ispravlja pogrešan redoslijed
uku A.1.2. Učenik se koristi jednostavnim strategijama učenja i rješava probleme u svim područjima učenja uz pomoć učitelja.

Ciljevi učenja

  • Rješavanje problema -> svaki zadatak zahtijeva analizu, kritičko razmišljanje i donošenje odluka
  • Prostorno razmišljanje -> posebno kod zadataka sa slaganjem i prepoznavanjem oblika
  • Matematičke vještine -> zbrajanje i organizacija elemenata
  • Vizualna pažnja -> prepoznavanje uzoraka i usklađivanje oblika
  • Sekvencijalno praćenje uputa -> u zadatku s redoslijedom predmeta

Danas ćemo se zabaviti s nekoliko zanimljivih mozgalica i igara logike! Zajedno ćemo koristiti naše vještine promišljanja, opažanja i zaključivanja kako bismo riješili ove izazove. Naučit ćete kako je važno gledati detalje i logički razmišljati jer će vam te vještine pomoći ne samo u školi već i kasnije u životu.

Pitate se, zašto učimo ove stvari? Pa, zamislite da ste detektiv koji treba riješiti važne misterije! Mozgalice su sjajan način da vježbate kako brzo i točno prepoznati rješenja problema. Npr., ako ste ikada trebali nešto pronaći ili odlučiti što je najbolje rješenje za neku situaciju, koristili ste svoje sposobnosti zaključivanja. Ove vještine koriste odrasli svaki dan, bilo da rješavaju matematičke probleme, planiraju kako nešto složiti ili donose važne odluke.

Osim što će vam ove vježbe pomoći da razvijete logično razmišljanje, one su i jako zabavne! Svaka mozgalica je poput male zagonetke koju možemo riješiti zajedno, a rješavanje izazova daje poseban osjećaj uspjeha. Krenimo zajedno otkriti kako možemo zaključiti pravi odgovor i zabaviti se usput!

Cilj: Razviti vještine prostornog razmišljanja i prepoznavanja uzoraka.
Vještine: Vizualna percepcija: učenici moraju prepoznati koje se dijelove slagalice mogu spojiti. Logičko razmišljanje: analiza oblika i slaganje u paru na ispravan način.


Cilj: Potaknuti pažljivo promatranje i sposobnost praćenja uputa prema redoslijedu.
Vještine: Sekvencijalno razmišljanje: pravilno praćenje smjera i redoslijeda predmeta. Pažnja prema detaljima: uočavanje sitnih razlika i praćenje uputa.


Cilj: Razvijanje vještina prostorne organizacije i osnovne matematike (zbrajanje visina).
Vještine: Matematika: zbrajanje visina slatkiša kako bi se dobila ukupna visina od 27 cm. Problem-solving: odabir koji slatkiš treba ukloniti da bi kutija bila zatvorena.


Cilj: Razviti sposobnost prepoznavanja i usklađivanja oblika.
Vještine: Vizualno prepoznavanje: pronalaženje ključa koji odgovara bravi. Koncentracija i preciznost: usredotočenost na detalje ključeva kako bi se odabrao ispravan.

Izvor zadataka: Dabar natjecanje, 2016.

  • dodatni digitalni sadržaji na e-Sfera