MATEMATIKA U 3D SVIJETU – 2022./2023.



Vrijeme realizacije: tijekom nastavne godine 2022./2023.

Sudionici:

  • Josipa Baljkas Klisović, učiteljica Informatike
  • Mladen Šunjara, učitelj Tehničke kulture
  • Milena Mikulandra, učiteljica Likovne kulture
  • učenici izvannastavne skupine 3D svijet (modeliranje i ispis 3D modela): Leonarda B., Tonka S., Antea G., Tonka R., Mate J., Iva R., Nika N., Ante L., Ema P., Petra V., Iris H., Nika Š., Anđela M., Ava Marija R.
  • učenici izvannastavne skupine Modelarstvo (modeliranje i izrada uporabnih predmeta): Marta Marija S., Elizabeta B., Toni R.
  • učenici izvannastavne skupine Mali obrtnici (likovno i tehničko izražavanje kroz praktične radove): Mia B., Ivana G., Iva G.

Ishodi:


četvrtak, 1.6.2023.

Sa predstavljanja projekta:
“Danas ću vam u uvodu ovog predavanja kratko predstaviti izvannastavnu aktivnost 3D svijet koju vodim u školi, a bavimo se 3D modeliranjem te ispisom tih modela. Nakon toga ću prikazati projekt kojeg smo u suradnji s još dvije izvannastavne skupine ovih dana priveli kraju i isprintali prve modele, korisne predmete za sve one kojima će biti od pomoći.


Dolazimo do projekta kojeg ću vam sad predstaviti. Radi se o, zasada, 3 matematičko-didaktičke igre za izradu i korištenje u edukacijske svrhe. Imamo ih još 3 na umu, ali ćemo ih modelirati sljedeću nastavnu godinu. Didaktičke igre su sve igre koje potiču razmišljanje, traže rješenja, bude osjetila i razvijaju pažnju kod djece te tako oni cijelo vrijeme uče kroz igru i stječu određeno iskustvo. Ideja za izrađeni model došla je spontano. Na nju me potakao jedan razgovor s našom edukacijskom rehabilitatoricom ovdje u školi, o stalnoj potrebi za didaktičkim igrama… Međutim, kad god sam razmišljala o projektu, uvijek mi je nešto nedostajalo… Kao i za sve – bilo je potrebno vrijeme da sve “sjedne na svoje mjesto”, a onda su se stvorile i nove ideje. Predložila sam ih kolegama iz škole: učiteljici Likovne kulture Mileni Mikulandra i učitelju Tehničke kulture Mladenu Šunjari, koji su objeručke pozdravili i prihvatili suradnju. Tako je naša suradnja proširena na još dvije izvannastavne aktivnosti: Modelarstvo – na kojoj učenici izrađuju kutije za spremanje isprintanih modela/igara, a s učiteljicom Milenom kroz izvannastavnu aktivnost Mali obrtnici – učenici oslikavaju kutije i u pravilu, stvaraju ih unikatnim.
Naravno, uvijek sve može bolje, pa tako i ovi modeli imaju prostora za doradu i usavršavanje. Nikad ne znam što će mi za pet minuta pasti na pamet, ali bitna je misao koja me cijelo vrijeme vodi kroz ovaj projekt. „Modeli se mogu dorađivati samo uz obveznu nit vodilju” – a to je da će svi korisnici učiti kroz igru te učiti kako uspješno nadvladati svoje poteškoće i izaći iz te borbe kao pobjednici. Dok je tako – modeli će se stalno ažurirati.

Josipa Baljkas Klisović


1. MATEMATIKA U 3D SVIJETU: JEDAN, DVA, TRI – SADA BROJIŠ TI!

“Naša prva igra koju smo izradili temelji se na jednoj već poznatoj igri koja djeci pomaže vidjeti brojeve kao konkretne pojmove kroz niz zabavnih matematičkih aktivnosti. Napravili smo dvije verzije. Jednu prema originalu ali u manjim dimenzijama (nama maksimalno mogućim) i jednu modificiranu koja je modelirana kao igra bockalica, a sadrži ploču s poljima te oblike koji se mogu slagati jedan u/na drugi zbog rupica, odnosno, s druge strane ispupčenih “nogica” pa se u tom slučaju može koristiti na dva načina. Brojeve djeca mogu lakše prepoznati po različitim bojama, a različite modele istih brojeva po istoj boji.
Svake godine smo svjedoci sve većeg broja učenika koji imaju poteškoće s razumijevanjem, pohranjivanjem i obradom informacija, a to je najvidljivije kod usvajanja Matematike ili u Informatici kod rješavanja logičkih zadataka. Motiv za ovaj projekt bio je – da kroz igru djeci možemo pomoći da nauče kako uspješno nadvladati poteškoće, jer činjenica jest da one neće nestati same od sebe. Učenici su u programu Tinkercad modelirali prvu verziju igre koristeći gotove 3D oblike: kocku, valjak i tekst, a prilagođavajući dimenzije dogovorenima dobili upravo ono što smo htjeli. Pločice smo izrađivali na dva načina: mislim jedan broj na dva načina. Npr. broj 6 u nizu i broj 6 u dva niza po 3 rupice. Bit tih pločica… kako sam rekla na početku jest – da učenici – vizualno – prema bojama mogu također raspoznati brojeve, ali s ovim modelom na dva načina im želimo prikazati da se taj broj može različito zapisivati (ovako u kvadratu, ili ovako u nizu).

Bilo kuda – skice svuda… (klikni na sliku i pregledaj)
“Evo primjera kako se to rade na početku prije svih crtanja u programu 🙂 Iz iskustva kažem da je uvijek bolje i pametnije skicirati sve dimenzije na papiru pa onda krenuti modelirati u programu. Kad je više glava uključeno – rješenja su točnija. Ovako to izgleda kad raspravljamo na satima – o dimenzijama i skicama.”

Kako igrati?

Galerija nastanka modela… (klikni na sliku i pregledaj)

Modelari i Mali obrtnici u stvaranju kutija za modele


2. MATEMATIKA U 3D SVIJETU: JEDAN, DVA, TRI – SADA MNOŽIŠ TI!

Druga igra za predstavljanje je jako slična prvoj. Služi za pomoć u matematici kod množenja. Dva su načina igranja, a da bi je mogli upotrebljavati trebali smo modelirati pijune, kockice, ploču s udubljenjima i kartice te na ploči zalijepiti sve brojeve za tablicu množenja do 100. Mi smo opet iskoristili personalizirane potpise pa smo na ploči upisali ime naše škole i izvannastavne aktivnosti, a na kartice smo s druge strane stavili logo škole.

Kako igrati?

Galerija nastanka modela… (klikni na sliku i pregledaj)


3. MATEMATIKA U 3D SVIJETU: JEDAN, DVA, TRI – SADA SLAŽEŠ TI!

Treća igra jest mozgalica za slaganje, odnosno za razvoj matematičko-logičkih vještina, za upoznavanje s bojama i oblicima, ali isto tako i za vježbanje koordinacije oko-ruka kao i razvoja fine motorike. Uz učenje boja i oblika ova igra potiče na slaganje prema uputama, logičkom razmišljanju te kognitivnom razvoju. Ona je u pravilu, igra popločavanja dijelova u kvadratnu ploču.

Kako igrati?

Galerija nastanka modela… (klikni na sliku i pregledaj)


KORIŠTENJE IGARA

Mi smo isprobali modelirane igrice. Malo je reći da su najmlađi bili oduševljeni. Naročito, utrkujući se tko će brže složiti igru 😀 😀
Međutim, slažu i veliki. Neki kažu da je teško 😉