IZAZOV PRIHVAĆEN #CUC2020
Šibenik, 8. studenog 2020.
Pod sloganom „Izazov prihvaćen!“, od 4. do 6. studenoga, održana je 22. CARNET-ova konferencija za korisnike koju je putem online platforme pratilo više od 2000 sudionika. Tijekom tri dana konferencije obrađene su teme „Ovo nam je škola“ i „AI u obrazovanju i obrazovanje za AI“ kroz više od 80 interaktivnih izlaganja i prezentacija sponzora, 36 radionica, jedan okrugli stol i dvije panel rasprave.
Nastavnici iz različitih dijelova Hrvatske predstavili su svoje iskustvo i primjere dobre prakse provođenja online nastave. Usto, na konferenciji se govorilo i o tome kako planirati i organizirati nastavu na daljinu, koje alate koristiti u virtualnim učionicama, kako vrednovati aktivnosti u online okruženju, na koji način prezentirati nastavne sadržaje, motivirati učenike i komunicirati s njima te koje su prednosti i nedostatci nastave na daljinu.
Našu školu su predstavljala dva interaktivna izlaganja te jedna radionica.
Prvi dan konferencije nakon hvalevrijednog predavanja dr. Waynea Holmesa, učiteljice Informatike Josipa Baljkas Klisović i Martina Kolovrat predstavile su svoj projekt pod nazivom Male ruke u velikom svijetu programiranja.
Pažnju su usmjerile na programiranje, a koje se donedavno smatralo kao aktivnost za “odabrane učenike”, a razlog tome možda leži u činjenici da su programski jezici (editori za pisanje koda, razvojna sučelja i sl.) novijim generacijama djelovali neprivlačno jer su učenici naučeni na boje, bogata grafička sučelja, moderna grafička rješenja za razliku od uobičajenog pisanja naredbi kroz naredbeni redak. Osvještavanjem važnosti činjenice koliko je programiranje važno od najranije dobi kontinuirano se osmišljavaju novi programski jezici prihvatljivi za rano učenje programiranja. Jedan od takvih modernih pristupa je razvojna okolina Scratch i Microsoft Code Builder (dio planetarno popularne igre Minecraft Education Edition). Cijelo interaktivno izlaganje prožeto je iskustvima, suradnji, pozitivnim i negativnim stranama, a isto tako motivaciji i komunikaciji među učenicima.
Drugi dan konferencije učiteljice razredne nastave Antonija Mamužić i Željka Ćaleta Car odlučile su na konfereciji predstaviti web alat Weebly preko kojeg su u nastavi na daljinu izradile mrežne razredne stranice i Class Dojo online sustav za praćenje i bilježenje ponašanja učenika u stvarnom vremenu.
Spoj ova dva alata pokazao se izrazito djelotvornim u nastavi na daljinu te su učiteljice govorile o njihovim prednostima, a to su :
– jednostavno, intuitivno sučelje
– jednostavno postavljanje materijala i uputa
– učenici su se s lakoćom snalazili u virtualnim učionicama
– komunikacija između učitelja, učenika i roditelja je bila kvalitetna
– rezultati rada bili su vidljivi i učenicima i roditeljima
Također su predstavile i alate koji su im pomagali u obradi, ponavljanju, uvježbavanju i provjeravanju nastavnih sadržaja: Loom, Zoom, Padlet, video sadržaji, You tube kanali, telefonski pozivi, Kahoot kvizovi….
Treći dan konferencije učiteljica Geografije Ana Perak održala je radionicu „Pokaži mi, gdje si!“.
Radi se o korištenju alata TOUR BUILDER kojeg je osim u realizaciji malih geografskih projekata u nastavi koristila i prilikom obrade pojedinih nastavnih tema, u eTwinning projektima, pri izradi scenarija učenja i sl. Tijekom radionice polaznici su se upoznali sa značajkama alata, načinom korištenja, primjenom u nastavi, te su na kraju sami izradili svoje putovanje koje su mogli podijeliti s ostalim sudionicima.
Ovakve konferencije su iznimno važne jer potiču i podržavaju učitelje, a time i naše “motore” učenike.
Veselimo se svakoj idućoj konferenciji ma kako se održala mi smo spremni na izazov.
Martina Kolovrat, učiteljica Informatike